Konstrundan Mittskåne

Skånska konstnärer i centrum

Konstrundan Mittskåne has 56 registered members
Namn
Bild
Utställningsadress
Tekniker
Kirsten Andersson
Medborgarhuset
kyrkogatan 1
Eslöv
0708 338825
Foto
Gunilla Andersson
Vagnslidret, Hässleholmsgården
Hovdalavägen
Hässleholm
073 3768317
Akvarell, Olja/Akryl
Emelie Ånskog
Skolgatan 3
Skolgatan 3
Sösdala
0703760350
Foto, Teckning, Olja/Akryl
Åsa Antalffy Eriksson
Klockaregården Norra Mellby
Norra Mellby 1161
Norra Mellby (Sösdala)
0768858850
Olja/Akryl
Lena Avetisyan
Medborgarhuset
Kyrkogatan 1
Eslöv
0707706229
Annan teknik/ Blandteknik, Teckning, Olja/Akryl
Anette Bech
Atelje' Bokhaga
Gränsgatan 1
Bjärnum
0708142367
Akvarell, Olja/Akryl
Claus Becker
Beckers Gruva, Enevången
Enevångsvägen 4
Ludvigsborg
0709659275
Trä, Akvarell, Skulptur
Thomas Bertdahl
Vagnsmuseet
Hovdalavägen 303
Hässleholm
0734225538
Olja/Akryl
Eigil Bokelund
-
Bassköpsvägen 388-8
Klaröd
-
-
Karl Georg Bramming
Galleri 1317
Adseke 1317
Sösdala
045164100 / +4540258225
Skulptur
Ulf Christer Brandtman
Konsthallen "Anders"
Stenskogsvägen 2
Höör
-
Trä, Skulptur
Carmen Chor
GAIA, Fogdaröd.
Norra Fogdarödsvägen 6
Höör
0760387155
Annan teknik/ Blandteknik, Olja/Akryl
Kerstin Christensson
Hässleholmsgården, Södra flygeln
Hovdalavägen
Hässleholm
0725574185
Akvarell
Mats Ekman
Medborgarhuset
Kyrkogatan 1
Eslöv
0739532347
Annan teknik/ Blandteknik, Teckning, Olja/Akryl, Gouache
Lisbeth Engelin Lindh
Rydsgårdshus
Västra Storgatan 10
Rydsgård
0726986128
Skulptur
Lars Fredholm
Stiftsgården Åkersberg
Åkersbergsgatan 3
Höör
0733-303737
Akvarell
Gunnel Götesdotter
Ateljé Götesdotter
Hågnarpsvägen
Bjärnum
0451-21008
Teckning, Olja/Akryl, Collage
Peter Gruvander
Garnisonen P2
Kanslihusvägen 3
Hässleholm
0708-107123
Annan teknik/ Blandteknik
Kjell Gunnarsson
Stiftsgården Åkersberg
Åkersbergsgatan 3
Höör
070 6702280
Keramik, Skulptur
Eva Hansson
Medborgarhuset
Kyrkogatan 1
Eslöv
0703520280
Olja/Akryl
Zidi Holster
Wrangel
Garnisonen P2, Kanslihusvägen 3
Hässleholm
0736136546
Grafik, Teckning, Olja/Akryl
Lena-Maria Jagorstrand
Egen ateljé
Sörby 1143
Vinslöv
070-1888852
Annan teknik/ Blandteknik, Keramik, Skulptur, Olja/Akryl
Gudrun Jander
Ateljé Hjärnarpsvägen 35 Hjärnarp
Hjärnarpsvägen 35
Hjärnarp
070 23 363 92
Annan teknik/ Blandteknik, Akvarell, Skulptur
Ingela Jarlsson
Ateljé Smedjevalven,
Löberöds slott
Löberöd
0703 303 751
Keramik, Akvarell, Skulptur, Olja/Akryl
Emanuel Javelid
Ateljé Solglimten
Brödåkra 260
Löberöd
0413-30316
Olja/Akryl
Marianne Javelid
Ateljé Solglimten
Brödåkra 260
Löberöd
0413-30316
Silver
Kent Jensen
Medborgarhuset
Kyrkogatan 1
Eslöv
0763-525252
Olja/Akryl
Barbro Jonasson
Atelje hemma
Rörbäcksvägen 6
Barsebäckshamn
0708 627087
Keramik, Skulptur
Matti Kallankari
Kulturhuset Anders
Stenskogsvägen 2
Höör
-
Keramik
Lillemor Larsson
Vagnssmuseet, Hässleholmsgården
Hässleholmsgården
Hässleholm
070-6689441
Keramik, Skulptur
Inger Leo
Hässleholmsgården Södra flygeln
Hovdalavägen 303
Hässleholm
0709948482
Akvarell, Olja/Akryl
Mats Lindh
Ateljé Mats Lindh
Garnisonen P2, Kanslihusvägen 3
Hässleholm
0733 425235
Foto, Grafik, Akvarell, Olja/Akryl
Maj-Lis Löwgren-Folkesson
Stiftsgården Åkersberg
Åkersbergsgatan 3
Höör
0708-841460
Grafik, Akvarell, Teckning, Olja/Akryl
Tina Lundgren
Ateljé Tina Lundgren
Torgasträdet 8
Yngsjö
070-4048497, 044-240042
Teckning, Olja/Akryl
Alf Henry Lundström
Matteröd 2796
Matteröd 2796
Tyringe
0733-544090
Olja/Akryl
Siri Månsson
Bås 15, Solbacken, HARLÖSA
Solbacken
HARLÖSA
073-8302571
Keramik
Jon Mills
Egen Ateljé
Bälinge 118
Perstorp
0735 749377
Akvarell
Ulla Mosegaard Jensen
Galleri Kvarnen i Hörja
Hörja-Källstorp 5224
Hörja
Ulla Mobil: 0733301488
Akvarell, Teckning, Textil bild, Olja/Akryl, Collage
Tommy B Nilsson
Pottehuset
Magnus Stenbocksväg 6
Norra Rörum
0730402653
Olja/Akryl
Nils Novén
Egen ateljé
Solvägen 40
Eslöv
0702-972272
Silver
Ann Margret Ohlsson
-
Majorsgatan 12B
Höör
0730 226248
Olja/Akryl
Jan Olsson
Atelje Jan Olsson
Kanslihusvägen 3
Hässleholm
0703 153584
Skulptur, Olja/Akryl
Lena Olsson
Kulturhuset Anders
Stenskogsvägen 2
Höör
-
Foto
Johan Pilesjö
Folkdanshuset "Tittarätt"
Skaddevägen 273
Vittskövle
-
Annan teknik/ Blandteknik, Teckning, Olja/Akryl
Anna-Stina Purk
Vagnslidret, Hässleholmsgården
Hovdalavägen
Hässleholm
0709-904746
Keramik, Akvarell, Textil bild
Kirsten Raagaard
Galleri 1317
Adsekse 1317
Sösdala
045164100 / +4540251414
Teckning, Olja/Akryl, Gouache
Elsbeth Rudolvsson
Medborgarhuset
Kyrkogatan 1
Eslöv
-
Keramik
Elisabeth Salomonsson
egen atelje
STANSTORP HASSELSTIGEN 3
Höör
0709505765
Teckning, Olja/Akryl, Collage
Måns Sjöberg
Min ateljé
Kolemavägen 17
Röstånga
0733-16 83 59
Akvarell
Maria Sjöö
Stiftegården Åkersberg
Åkersbergsgatan 3
Höör
0708 362404
Annan teknik/ Blandteknik, Silver, Olja/Akryl, Collage
Jan Stjernkvist
Holma Konst
-
Holma
-
Teckning
Birgit Gigi Sundelin
Stiftsgården Åkersberg
Åkersbergsgatan 3
Höör
-
Akvarell, Olja/Akryl
Sven Svensson
Medborgarhuset
Kyrkogatan 1
Eslöv
0761122697
Olja/Akryl
Berit Tuvesson
Billinge Krukmakeri
Grönaborg
Billinge
0702337632
Keramik
Britt Wenemark
Medborgarhuset
Kyrkogatan 1
Eslöv
0707-620478
Textil bild, Olja/Akryl
Inger Wickström
Stiftsgården Åkersberg
Åkersbergsgatan 3
Höör
0730288416
Olja/Akryl

Translate

Swedish Danish English Finnish French German Norwegian Spanish

CB Online

Copyright © Konstrundan Mittskåne.


Allt material på konstrundan.com tillhör Konstrundan Mittskåne eller den konstnär som skapat respektive målning och text.
Inget material på konstrundan.com får användas i andra sammanhang utan godkännande från upphovsrättsägaren..